The Most Reverend Salvatore Cordileone

Archbishop Salvatore Cordileone was born in San Diego on June 5, 1956. He attended public school through 12th grade and earned his BA in philosophy from the University of San Diego in 1978.  He earned a second bachelor’s degree in sacred theology from the Pontifical Gregorian University in 1981.  Archbishop Cordileone was ordained to the priesthood on July 9, 1982.  He continued his studies at Gregorian University from 1985-89, earning a doctorate in canon law.

He was appointed Judicial Vicar for the Diocese of San Diego in 1990 and served as an assistant to the Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura from 1995-2002.  On July 5, 2002, Pope John Paul II appointed him the Auxiliary Bishop of the Diocese of San Diego, where he served until his appointment as Bishop of Oakland on March 23, 2009. On July 27, 2012, Pope Benedict XVI appointed him as the ninth Archbishop of San Francisco.  He was installed on October 4, 2012.

Archbishop Cordileone chairs the Subcommittee for the Promotion and Defense of Marriage and sits on the Committee for Canonical Affairs.  He is a member of the Governing Board of the International Theological Institute.